MERKUR, cena Vysoké školy ekonomické v Praze
„Člověk a společnost“
Cena se uděluje za odborné práce a projekty z oblasti společenských a humanitních věd.
Vojtěch Eibel, Gymnázium Jana Blahoslava, Ivančice
Název práce: Tvorba zpěvníku písní Jana Blahoslava
Vojtěch se ve své práci věnoval tvorbě Zpěvníku písní Jana Blahoslava, biskupa Jednoty bratrské a významného humanisty 16. století. Co ho k tomuto tématu přivedlo?
V roce 2023 se na Gymnáziu Jana Blahoslava v Ivančicích slavilo 500. výročí narození Jana Blahoslava. Jako člen školního sboru přemýšlel, jak by mohl přispět k oslavám, a napadlo ho zazpívat Blahoslavovy písně. Věděl, že se Blahoslav věnoval muzikologii, ale nebyl si jistý, zda se jeho písně dochovaly a kde je vůbec hledat. Rozhodl se proto toto téma blíže zkoumat.
Zabýval se historií kancionálů Jednoty bratrské, zkoumal Blahoslavův vztah k hudbě, věnoval se švabachu, humanistické češtině a starým notacím. Výsledkem bylo objevení 71 Blahoslavových písní, které přepsal do moderní notace, upravil jejich texty a sestavil z nich zpěvník tak, aby skladby mohl každý sbor snadno interpretovat.
Největší radost mu přineslo, že se svým sborem tyto písně mohli již několikrát zazpívat – nejen v Přerově, kde se Blahoslav narodil, ale i v Ivančicích, kde Blahoslav strávil mnoho let svého života. Naposledy písně zazněly na Dnech evropského dědictví v kostele sv. Petra a Pavla v Řeznovicích. Blahoslavovy písně tak po mnoha staletích znovu ožívají a jistě zůstanou součástí našeho repertoáru. Vojtěch ukázal, že Blahoslav nebyl jen teolog, filozof a literát, ale také velký hudebník.