Národní cena vlády Česká hlava
Cena vyjadřuje uznání za celoživotní úspěšné a excelentní působení ve výzkumné, vývojové a inovační oblasti.
Prof. Tomáš Jungwirth, Ph.D., Fyzikální ústav AV ČR
Profesor Jungwirth zaujímá v české a světové vědě naprosto mimořádné postavení. S kolegy z Fyzikálního ústavu AV ČR a Univerzity Karlovy vytvořil jedno z nejvýznamnějších světových center výzkumu spintroniky. Tento obor mikro a optoelektroniky umožnil rozvoj moderní technologie pevných disků pro ukládání dat v cloudových centrech a v současnosti se spintronické paměti stávají klíčovou komponentou v procesorových čipech. Během uplynulého čtvrt století otevřel Tomáš Jungwirth s kolegy nové unikátní směry výzkumu a vývoje spintroniky. Ve světě je nicméně známý svými výjimečnými schopnostmi propojovat experimentální a teoretický fyzikální výzkum s detailními znalostmi informačních technologií.
V roce 2004 předpověděl prof. Jungwirth se spolupracovníky spinový Hallův jev v nemagnetickém vodiči, který je dnes klíčový v oboru relativistické spintroniky. Je integrován v součástkách sloužících jako širokopásmové zdroje terahertzového záření i jako mechanismus zápisu informace v nejnovější generaci magnetických pamětí v čipech. Jejich vývoj směrem ke komercializaci již nyní probíhá v předních světových polovodičových firmách jako TSMC nebo Samsung.
Později obrátil prof. Jungwirth pozornost široké odborné veřejnosti k výzkumu spintroniky založené na antiferomagnetech – antiferomagnetická spintronika se jeho přispěním zařadila do mezinárodních cestovních map výzkumu a vývoje budoucích informačních technologií. (V této oblasti výzkumu získal i první ERC Advanced Grant.) V roce 2018 koordinoval Tomáš Jungwirth zvláštní vydání časopisu Nature Physics shrnující výhledy tohoto nového oboru. Na článcích se zde podílelo 24 světových akademických a průmyslových organizací – typická ukázka schopnosti Tomáše Jungwirtha koordinovat širokou mezinárodní síť spolupracovníků.
Aniž by opustil předchozí živá výzkumná témata, začal Tomáš Jungwirth před pěti lety přemýšlet o existenci dosud neznámé třídy magnetů, jež by spojovaly výhody feromagnetů a antiferomagnetů. Tyto úvahy vedly tým prof. Jungwirtha k objevu altermagnetismu, a na dané novátorské téma získal svůj druhý ERC Advanced Grant.
V letošním roce pak Tomáš Jungwirth navázal prací publikovanou v Nature, kde se spolupracovníky ze Švýcarska a Rakouska experimentálně potvrdil existenci altermagnetismu. Objev vzbudil mimořádnou pozornost nejen ve vědecké komunitě. Popularizační články o objevu vyšly v Science, Nature, Science News nebo The Economist.
Během své kariéry publikoval Tomáš Jungwirth 260 článků v odborných časopisech, z toho 40 v rodině časopisů Science/Nature (40.000 citací).
V rámci národní expertní skupiny pomáhá Tomáš Jungwirth v přípravě přihlášek mladých vědců z českých výzkumných organizací do soutěží o ERC granty. Výraznou stopu zanechal i ve vědní politice během svého působení v Radě pro výzkum vývoj a inovace (2011–2018), ve Vědecké radě Grantové agentury ČR a v Scientific Council of the European Research Council. Zároveň je vyhledávaným popularizátorem vědy pravidelně zvaným na veřejné přednášky, do pořadů o vědě v České televizi a Českém rozhlase. V řadě domácích a zahraničních médií byly otištěny jeho rozhovory a vědecko-populární články.
Od roku 2007 působí Tomáš Jungwirth jako vedoucí Oddělení spintroniky a nanoelektroniky Fyzikálního ústavu AV ČR. Je profesorem na Fakultě fyziky a astronomie na University of Nottingham ve Velké Británii.